ISTQB® CTFL Syllabus v4.0 TTB tarafından uygulanan sınavlarda 6 Mayıs 2024 tarihinden itibaren geçerli olacaktır. Sertifika üzerinde syllabus versiyonuna yer verilmekte olup, geçmiş tarihli sertifikalar da geçerliliğini koruyacaktır.

ISTQB® Sertifikalı Test Uzmanı Temel Düzey (CTFL) sertifikası, temel test bilgilerinin temel esasıdır. Müfredat, dünya çapında test alanında kullanılan terminoloji ve kavramların kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlayarak onu Waterfall, Agile, DevOps ve Continuous Delivery dahil olmak üzere tüm yazılım teslim yaklaşımları ve uygulamaları için uygun hale getirir.

CTFL 4.0 sertifikası, yazılım testinin temel kavramlarına ilişkin pratik bilgi göstermesi gereken herkes için uygundur. Test uzmanları, test analistleri, test mühendisleri, test danışmanları, test yöneticileri, kullanıcı kabul test uzmanları ve yazılım geliştiricileri gibi rollerdeki kişiler için geçerlidir. Ayrıca proje yöneticileri, kalite yöneticileri, yazılım geliştirme yöneticileri, iş analistleri, BT yöneticileri ve yönetim danışmanları dahil olmak üzere yazılım testi konusunda temel bilgiye ihtiyaç duyan kişiler için de uygundur.

CTFL sertifikası, diğer tüm ISTQB® sertifikaları için bir ön koşul olarak kabul edilmektedir.

Dokümana aşağıdaki butondan ulaşabilirsiniz.