Uluslararası Sertifikasyon Sınavları

Turkish Testing Board, Türkiye’de bilişim personellerinin yazılım test ve kalitesi alanında uluslararası standartlarda sertifikalanmasının sağlanması, sektörü bilinçlendirmek amacıyla 2006 yılında kurulmuştur. 2006 yılından bu yana uluslararası ISTQB® sertifika sınavlarını gerçekleştirerek sınavda başarılı olan katılımcılara uluslararası geçerliliği olan sertifikalar vermektedir. 6.000’den fazla test uzmanı adayı Turkish Testing Board®’a başvurarak sertifika sınavlarına girmiştir. Dernek bünyesinde düzenlenmekte olan sertifika sınavları:

 • Foundation Level Certified Tester (CTFL)
 • Foundation Level – Agile Tester (CTFL-AT)
 • Specialist – Performance Testing (CT-PT)
 • Specialist – Test Automation Engineer (CT-TAE)
 • Specialist – AI Testing (CT-AI)
 • Specialist – Mobile Application Testing (CT-MAT)
 • Specialist – Automotive Software Tester (CT-AuT)
 • Advanced Level – Test Manager (CTAL-TM)
 • Advanced Level – Test Analyst (CTAL-TA)
 • Advanced Level – Technical Test Analyst (CTAL-TTA)

Yazılım Test Etkinlikleri

Dernek, 2010 yılından beri Uluslararası TestIstanbul Konferanslarını düzenlemektedir. Geçtiğimiz 11 konferansta 50 ülkeden, 50 keynote ve 6.000’den fazla katılımcı ağırlanmıştır. Ayrıca dernek, yazılım test sektörünün gelişimi için sektör ve konu bazlı olmak üzere herkesin katılımına açık, ücretsiz paneller organize eder. Bu panellere şu ana kadar 1.000’den fazla profesyonel katılım göstermiştir.

Şimdiye kadar düzenlenen panel ve önümüzdeki dönemde de organize edilecek panel serileri: Test Finance, TestInsurance, TestAnkara, Testİzmir, TestGames, TestFinTech, TestDefence ve TestRemote.

İçerik ve Çeviri Çalışmaları

Dernek, her yıl TestIstanbul konferanslarına paralel bir şekilde sektör anketi düzenleyerek bu anketlerden sektör trendlerini yayınlamaktadır. Şu ana kadar 11 adet araştırma yayınlanarak sektörün gelişmesi desteklenmiştir. Ayrıca, uluslararası yazılım test terminolojisinin ülkemize kazandırılması için dernek bünyesinde yer alan çeviri ve gözden geçirme grubu ISTQB® dokümanlarının çevirisi üzerinde çalışmaktadır. Şu ana kadar çevrilerek yazılım test profesyonellerine ücretsiz sunulan dokümanlar:

 • ISTQB® Uluslararası Sertifikalı Temel Seviye Yazılım Test Uzmanı Ders Programı 2011
 • ISTQB® Uluslararası Sertifikalı Temel Seviye Yazılım Test Uzmanı Ders Programı 2018
 • ISTQB® Yazılım Testi Terimler Sözlüğü
 • ISTQB® Uluslararası Sertifikalı İleri Seviye – Test Analisti Ders Programı

Başarı Bursları ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Ortak Çalışmalar

Turkish Testing Board®, 2010 yılından beri Uluslararası TestIstanbul Konferanslarını düzenlemektedir. Bugüne dek 12 konferansta 40 ülkeden, 45 keynote ve 7.000’den fazla katılımcı ağırlanmıştır.

Dernek TestIstanbul konferansı ve sertifikasyon sınavlarından elde edilen kârı T.C. Üniversitelerinin Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği ve Bilgisayar Programcılığı bölümlerinde okumakta olan başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olarak aktarmaktadır. Ayrıca Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarına bağışta bulunarak Türkiye’de faaliyet gösteren diğer kâr amacı gütmeyen organizasyonlara katkı sağlamaktadır.

Yazılım Test ve Kalite Derneği İktisadi İşletmesi olarak olarak kurumumuzun kalite politikası; katılımcılarımızın ihtiyaçlarını ve beklentilerini sürekli karşılayarak, ilgili yasal ve güvenlik şartlarına uygunluğunu sağlamak ve sürekli gelişme ve iyileşme prensibini olarak benimsemeyi amaç edinmiştir.

4500 +
Sertifika
1000 +
Etkinlik Katılımcısı
55 +
Bursiyer