Sınav kaydınız tamamlandıktan sonra sınav gününüzü belirlemek için mail olarak size geri dönüş yapılmaktadır. Sınav takvimi uygunluk durumu sizinle paylaşılmakta ve sizden sınava katılmak istediğiniz gün-saati seçmeniz istenmektedir.

Sınavda translate veya herhangi bir dokümandan faydalanmak yasaktır. Tespit edilmesi durumunda sınavınız geçersiz sayılacaktır.

Online sınavlar proctor eşliğinde kamera açık canlı bir şekilde yapılmaktadır. Online sınava kameralı bilgisayardan bağlanılması gerekmektedir. Sınav öncesinde kamera-mikrofon-ekran paylaşımı izinlerinin verilmesi gerekmektedir.
Sınav gün ve saatiniz belirlendikten sonra Mettl sınav sistemi tarafından size davet maili iletilmektedir. Gönderilen davet mailinin içerisinde cihaz uyumluluğunuzu kontrol etmek için bir test linki, sınava giriş yapabilmek içinde BAŞLAT butonu bulunmaktadır. Herhangi bir uygulama indirmenize gerek yoktur. Gönderilen linki tarayıcınızdan açabilirsiniz. BAŞLAT butonu sınav gün ve saatinizde aktif olmaktadır.

Öncelikle test linkinizi sınavınızdan birkaç gün önce çalıştırıp cihazınızın uyumluluğunu kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Bilgisayarınızın ve tarayıcınızın güncel olduğundan, sınav öncesinde kamera-mikrofon- ekran paylaşımı izinleri verdiğinizden emin olun. Sınava iş bilgisayarınızdan bağlanıyorsanız güvenlik önlemleri nedeniyle cihaz sınav ekranına girmenize engel olabilir.

ISTQB Agile Tester, Performance Testing Specialist ve Advanced Level sınavlarına katılmak için öncelikle Foundation Level sertifikasına sahip olmak ön koşuldur. Foundation Level sertifikasına sahip olmadan diğer sınavlara katılım sağlayamazsınız. Advanced Level sınavlarda bilginin yanında iş tecrübesinin de önemli olduğunu hatırlatmak isteriz.

İnternet bağlantınız kopma riskine karşın sınava telefon internetinizden bağlanmanızı tavsiye ederiz. Kısa süreli kesintilerde sınava tekrar giriş yapıp kaldığınız yerden devam edebilmektesiniz. 

Sınavda boş kâğıt ve kalem kullanabilir su içebilirsiniz. Proctor kameraya boş kâğıdı göstermenizi isteyecektir. Sözlük kullanmak ve molaya çıkmak yasaktır.

Sınav sonuçları mail yoluyla duyurulmaktadır. Aynı gün mesai bitimine kadar: Foundation Level, Performance Tester, Agile Tester. 7-10 gün içerisinde: Tüm Advanced Seviye sınav sonuçları mail olarak duyurulmaktadır.

Sınavda emin olmadığınız soruyu boş bırakıp sonrasında yeniden o soruya dönebilmektesiniz. Sorunun sağ üst köşesinde bulunan gözden geçir butonuna tıkladığınızda emin olmadığınız soruyu farklı renkte işaretleyecek ve sonrasında kolayca bu soruya ulaşmanızı sağlayacaktır. Ancak yanlışlar doğruları götürmediğinden sınavınızı boş soru bırakmadan bitirmenizi tavsiye ederiz.

Turkish Testing Board da tekrar katılım sağlayacağınız sınavlarda %50 indirimden faydalanabilmektesiniz.

Sınavlar hafta içi saat 08:00-17:00 aralığında yapılmaktadır.